Przejdź do treści

Jak się przygotować?

Informacje ogólne

Piesza Pielgrzymka Żywiecka składa się z 7 lub 3 dni pieszej wędrówki – w 70% po nawierzchni asfaltowej, w 30% po nawierzchni piaszczystej/leśnej.

Każdy dzień pielgrzymkowy rozpoczyna się od porannej pobudki, umieszczenia bagaży wszystkich pielgrzymów na naczepie samochodu ciężarowego wiozącego bagaże – za pomoc w deponowaniu bagaży odpowiedzialna jest służba bagażowa. Następnie następuje wyjście na pielgrzymkowy szlak i rozpoczęcie pieszej wędrówki we wspólnocie. W ciągu każdego dnia jest przewidzianych od dwóch do czterech postojów, w zależności od długości przewidzianej do pokonania trasy. Po jej pokonaniu pielgrzymka dociera na miejsce noclegu, gdzie w wyznaczonym miejscu na każdą grupę czekają bagaże złożone przez służbę bagażową. Następnie pielgrzymi udają się na nocleg (w zależności od dnia będzie to szkoła, prywatne domy lub pole namiotowe). Każdy dzień pielgrzymki kończy adoracja lub tzw. pogodny wieczorek – dzień jest kończony apelem jasnogórskim.

Obowiązkowym punktem każdego dnia jest Msza Święta. W niektórych dniach Msza Święta odbywa się o poranku przed wyjściem, w niektórych w trakcie drogi lub po przebyciu trasy w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca noclegu.

Na trasie pielgrzymki, podczas postojów i w miejscach noclegów posługę pielgrzymom pełni pielgrzymkowa służba medyczna. Wszystkie służby pielgrzymkowe złożone są z wolontariuszy.

Bagaż

Na pielgrzymkę zalecamy zabrać ze sobą dwa bagaże:

  • bagaż podręczny, np. mały plecak o pojemności ok. 20-35 litrów,
  • bagaż przewożony przez samochód ciężarowy pomiędzy noclegami, np. duży plecak lub walizka,
  • rekomendujemy również zabrać namiot przewożony przez samochód pomiędzy noclegami, dla jednej osoby lub wspólny z innymi uczestnikami.

W bagażu podręcznym zalecamy spakować: karta pielgrzyma, dokumenty osobiste, pieniądze, różaniec, apteczka i własne leki (zwłaszcza te przyjmowane regularnie), kubek, menażka/naczynie turystyczne, łyżka, nóż lub inne sztućce, napój, produkty spożywcze , płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy (najlepiej jasne), mała karimata, długopis i kartki. Warto także zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, bandanę/chustę, krem z filtrem i chusteczki nawilżane.

Warto dobrze przemyśleć to, jakie obuwie zabiera się ze sobą na pielgrzymkę. Podstawowym kryterium dobru butów powinno być ich rozchodzenie, aby były wygodne i nie powodowały obtarć. Zalecane jest zabranie co najmniej dwóch par butów.

W dużym bagażu przewożonym pomiędzy noclegami należy wziąć komplet ubrań na całą pielgrzymke, rekomendujemy zabrać:

  • śpiwór,
  • karimata/mata samopompująca/materac
  • ciepły dres/polar (poranki i wieczory końcem sierpnia lubią być zimne)
  • wygodne, rozchodzone obuwie,
  • bandaż elastyczny
  • plastry na pęcherze
  • latarka (najlepiej typu czołówka)
  • worki na śmieci
  • powerbank
  • artykuły spozywcze.

Bagaż bezwzględnie powinien być podpisany numerem – przyczepionym w widocznym miejscu i zabezpieczonym przed odpadnięciem, rekomendujemy również zamieścic dane właściciela oraz numerem kontaktowym.

Namioty uczestników pielgrzymki są przewożone wraz z bagażami . Każdy namiot powinien być bezwzględnie podpisany numerem oraz w miarę możliwości imieniem i nazwiskiem właściciela oraz numerem kontaktowym, podobnie jak bagaż. Zwracamy jednak uwagę, aby nie łączyć ze sobą bagażu i namiotu (nie związywać ich ze sobą).

Składanie bagażu

Każdego dnia o poranku należy złożyć bagaż przeznaczony do przewiezienia przez samochód ciężarowy. Godzina odbierania bagaży będzie komunikowana dzień wczesniej w trakcie odprawy wieczornej.

Pierwszego dnia pielgrzymki, w 23 sierpnia, bagaże są składane na placu przy Żywieckiej Konkatedrze. Bagaże należy składać od godziny 5:30 do rozpoczęcia Mszy Świętej .

Porady medyczne

Zachęcamy do przeczytania wskazań przygotowanych przez naszą pielgrzymkową służbę medyczną, skierowanych przede wszystkim do osób, które mogą mieć trudności z przebyciem trasy pielgrzymki.

Jeszcze w domu:

Zaopatrz się w wygodne obuwie przynajmniej miesiąc wcześniej i chodź w nim codzienne. Buty muszą być nieco większe niż normalnie, tak aby pomieściły stopę ubraną w dwie skarpety: cienką i grubą – najlepiej wełnianą. Pamiętaj, że w czasie marszu twoje nogi nabrzmiewają i zbyt ciasny but stanie się „narzędziem tortur”. Zabierz ze sobą kilka par skarpet cienkich i dwie pary skarpet grubych (wełniane, bawełniane, frotte itp.), przetestuj je w ciągu miesiąca przed pielgrzymką. Zwróć uwagę czy skarpety nie ściągają się albo czy szew nie uwiera. Miesiąc przed pielgrzymką maszeruj codziennie minimum jedną godzinę. Zadbaj o stopy: na dwa tygodnie przed wyruszeniem w drogę mocz stopy co drugi dzień w ciepłej wodzie z solą i natłuszczaj dobrym kremem do stóp, na tydzień przed pielgrzymką obetnij paznokcie na krótko. Kobiety, które chodzą w butach na wysokich obcasach, winny miesiąc wcześniej zrezygnować z nich, aby mięśnie łydek miały czas przystosować się do pracy w zmienionych warunkach.

Już w drodze:

Twój ubiór winien być dostosowany do warunków pogodowych, ale wiedz, że nawet w czasie największych upałów lepiej iść w luźnej, lekkiej, przewiewnej bluzce lub koszuli z długimi rękawami, bo wtedy unikniesz przykrych i bolesnych poparzeń. Chroń również swoje nogi, szczególnie jeżeli jesteś uczulony na opary asfaltu. Niejeden uczestnik żałował później swojego zbyt lekkiego stroju. Idąc w kolumnie pielgrzymkowej, „nie przywiązuj się” do jednego miejsca – jezdnia jest pochyła i ta okoliczność powoduje, że nogi pracują nierówno. Zmiana miejsc zapobiega przykrym następstwom (ostre bóle w stawach biodrowych, kolanowych bądź skokowych). Na postojach unikaj gwałtownego ochładzania nóg – ulga chwilowa, a zapalenie pochewek bądź ścięgien wielce prawdopodobne. Jako bagaż podręczny zabierz mały, lekki plecak na szerokich, elastycznych, nie ocierających szelkach. Torby noszone w rękach i chlebaki przewieszone przez ramię mogą być przyczyną przykrych dolegliwości w okolicy stawu biodrowego. Zabierz z domu dwa bandaże elastyczne o szerokości 5 i 10 cm. Jeśli używasz lekarstwa, nie zapomnij ich zabrać i regularnie zażywać.